OM System M.Zuiko Digital ED 40-150mm f2.8 Pro
Brand: OM
Price: €1.124,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c5fae1db-e122-4d91-b7c4-a2fd4c88bc29
Description
Lens Mount: Micro Four Thirds (Micro 4/3)
Suitable for Sensor Type: Four Thirds (4/3)
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: no
AF Motors: Ultrasonic Motor (USM), Super Sonic Wave Motor (SSM)
Lens Construction (Groups/Elements): 10/13
Number of Aperture Blades: 7
Lens Switches: Zoom Ring, Focus Ring, Fn Button
Outdoor Function: Weatherproof
Lens Properties: Internal Focus
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 2.8
Focal Length: 40 - 150 mm
Zoom Factor: 3.8 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:6.25
Diagonal Angle of View: 30 - 8.2 °
Closest Focusing Distance: 70 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 80 - 300 mm
Lens Type: ED
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 4 - 5.6
Coating: Zuiko Extra-low Reflection Optical (ZERO)
Filter Thread: 72 mm
Length: 160 mm
Lens Diameter: 79.4
Weight: 880 g
Series: OM SYSTEM M.Zuiko Digital
Area of Use: Landscape Photography, Close-up Photography, Night Photography, Sports Photography
Included in Delivery: Lens Cap (Olympus LC-58E), Bayonet Rear Lens Cap (Olympus LR-2), Lens Hood
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Telephoto Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Micro Four Thirds (Micro 4/3) |
| Suitable for Sensor Type | Four Thirds (4/3) |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | no |
| AF Motors | Ultrasonic Motor (USM), Super Sonic Wave Motor (SSM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 10/13 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Switches | Zoom Ring, Focus Ring, Fn Button |
| Outdoor Function | Weatherproof |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 2.8 |
| Focal Length | 40 - 150 mm |
| Zoom Factor | 3.8 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:6.25 |
| Diagonal Angle of View | 30 - 8.2 ° |
| Closest Focusing Distance | 70 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 80 - 300 mm |
| Lens Type | ED |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 4 - 5.6 |
| Coating | Zuiko Extra-low Reflection Optical (ZERO) |
| Filter Thread | 72 mm |
| Length | 160 mm |
| Lens Diameter | 79.4 |
| Weight | 880 g |
| Series | OM SYSTEM M.Zuiko Digital |
| Area of Use | Landscape Photography, Close-up Photography, Night Photography, Sports Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap (Olympus LC-58E), Bayonet Rear Lens Cap (Olympus LR-2), Lens Hood |
| Colour | Black |
Reviews
Just brilliant
Exactly what I was looking for
cant fault it tbh
Best purchase I've made in ages
Seriously good value
Works great, good price
Better than expected tbh
Exceeds expectations
Exactly what I needed, thanks!
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.