OM System M.Zuiko ED 90mm f3.5 Macro IS Pro Black
Brand: OM
Price: €1.259,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c31dd6a8-09d5-4cc4-9d84-cfbef77fc355
Description
Lens Mount: Micro Four Thirds (Micro 4/3)
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: yes
Number of Aperture Blades: 7
Lens Switches: AF/MF, Image Stabilisation, Focus Ring
Outdoor Functions: Splash Resistant, Weatherproof
Lens Speed: 3.5
Focal Length: 90 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Reduced Frame Size: yes
Max. Magnification: 2:1
Closest Focusing Distance: 22 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 180 mm
Lens Types: Aspherical, ED, SHR, HR, Super ED
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 3.5
Coating: Zuiko Extra-low Reflection Optical (ZERO)
Filter Thread: 62 mm
Length: 136 mm
Lens Diameter: 70
Weight: 453 g
Series: Olympus Zuiko Digital
Area of Use: Macro Photography, Close-up Photography
Included in Delivery: Lens Hood, Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Telephoto Lens, Microscope Lens, Macro Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Micro Four Thirds (Micro 4/3) |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Switches | AF/MF, Image Stabilisation, Focus Ring |
| Outdoor Functions | Splash Resistant, Weatherproof |
| Lens Speed | 3.5 |
| Focal Length | 90 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Reduced Frame Size | yes |
| Max. Magnification | 2:1 |
| Closest Focusing Distance | 22 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 180 mm |
| Lens Types | Aspherical, ED, SHR, HR, Super ED |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 3.5 |
| Coating | Zuiko Extra-low Reflection Optical (ZERO) |
| Filter Thread | 62 mm |
| Length | 136 mm |
| Lens Diameter | 70 |
| Weight | 453 g |
| Series | Olympus Zuiko Digital |
| Area of Use | Macro Photography, Close-up Photography |
| Included in Delivery | Lens Hood, Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Exactly what I needed, thanks!
Very pleased with this
Great value for money
Brilliant!!!
Top quality
Fantastic, ordering more!
Super satisfied 😊
Fast delivery, excellent item
Perfect.
Just brilliant
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.