Panasonic AG-CX10
Brand: Panasonic
Price: €1.826,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7f372ce6-ad30-463e-8386-65ab9b7d064c
Description
Optical Zoom: 24 x
Digital Zoom: 10 x
Intelligent Zoom: 32 x
Lens Type: Leica DICOMAR
Video Focal Length (35mm Equivalent): 25 - 600 mm
Lens Speed: 1.8 - 4.0
Focus Functions: Autofocus, Focus Assist, Manual Focus
Minimum Illumination: 1.5 Lumens (Lux)
Image Stabilisation Systems: OIS, Optical Stabilisation
Connections: Microphone, HDMI, XLR Input, Headphones, SDI
Connectivity: WiFi (WLAN)
Wi-Fi Function: Wireless Playback
Integrated ND Filters: 1/4, 1/16, 1/64
Effective Resolution (Video): 8.29 Megapixel
Sensor Type: MOS
Sensor Size: 1/2,5"
Video: 4K
Video Resolutions: 4096 x 2160p (60fps), 4096 x 2160p (24fps), 3840 x 2160p (30fps), 4096 x 2160p (25fps), 1920 x 1080p (60fps), 1920 x 1080p (30fps), 1920 x 1080p (25fps), 1920 x 1080p (50fps)
Framerate (4K): 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps
Framerate (Full HD): 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps
Video File Formats: MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), AVC-Intra 4K, XF-AVC (MXF)
Photo File Format: JPEG
Picture Format: 16:9 (Widescreen)
Audio-Standard: Dolby Digital 2.1
Viewfinder Resolution: 1,560,000 Pixel
Display Size: 3.5 inch
Display Type: LCD
Display Aspect Ratio: 16:9
Display Status: Audio Levels Display, Peaking, Zebra
Supported Memory Cards: micro P2, SecureDigital XC (SDXC), SecureDigital HC (SDHC)
Supported Storage Media: Memory Card
Filter Thread: 62 mm
Dimensions: 129 x 159 x 257 mm
Weight: 900 g
Recording Functions: Search Function, Time Code, Live Output
White Balance Programmes: Auto, Custom, Indoor, Fluorescent, Tungsten, Daylight
Battery Capacity: 5,900 mAh
Operating Power Input: 15 Watt
Features: Speaker, Microphone, Image Stabiliser, Integrated Video Light, Manual Adjustment, ND Filter, Indictator Light, Accessory Shoe
Supported Operating System: Windows
Menu Languages: German, English
Transport Mechanism: Carrying Handle
Colour: Black
Included in Delivery: Lens Hood, Microphone Mount, Battery Charger, Charging Cable, Handle
Suitable For: Intermediate, Expert
Specifications
| Product Types | 4K Camcorder, Pro Camcorder |
|---|---|
| Optical Zoom | 24 x |
| Digital Zoom | 10 x |
| Intelligent Zoom | 32 x |
| Lens Type | Leica DICOMAR |
| Video Focal Length (35mm Equivalent) | 25 - 600 mm |
| Lens Speed | 1.8 - 4.0 |
| Focus Functions | Autofocus, Focus Assist, Manual Focus |
| Minimum Illumination | 1.5 Lumens (Lux) |
| Image Stabilisation Systems | OIS, Optical Stabilisation |
| Connections | Microphone, HDMI, XLR Input, Headphones, SDI |
| Connectivity | WiFi (WLAN) |
| Wi-Fi Function | Wireless Playback |
| Integrated ND Filters | 1/4, 1/16, 1/64 |
| Effective Resolution (Video) | 8.29 Megapixel |
| Sensor Type | MOS |
| Sensor Size | 1/2,5" |
| Video | 4K |
| Video Resolutions | 4096 x 2160p (60fps), 4096 x 2160p (24fps), 3840 x 2160p (30fps), 4096 x 2160p (25fps), 1920 x 1080p (60fps), 1920 x 1080p (30fps), 1920 x 1080p (25fps), 1920 x 1080p (50fps) |
| Framerate (4K) | 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps |
| Framerate (Full HD) | 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps |
| Video File Formats | MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), AVC-Intra 4K, XF-AVC (MXF) |
| Photo File Format | JPEG |
| Picture Format | 16:9 (Widescreen) |
| Audio-Standard | Dolby Digital 2.1 |
| Viewfinder Resolution | 1,560,000 Pixel |
| Display Size | 3.5 inch |
| Display Type | LCD |
| Display Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Status | Audio Levels Display, Peaking, Zebra |
| Supported Memory Cards | micro P2, SecureDigital XC (SDXC), SecureDigital HC (SDHC) |
| Supported Storage Media | Memory Card |
| Filter Thread | 62 mm |
| Dimensions | 129 x 159 x 257 mm |
| Weight | 900 g |
| Recording Functions | Search Function, Time Code, Live Output |
| White Balance Programmes | Auto, Custom, Indoor, Fluorescent, Tungsten, Daylight |
| Battery Capacity | 5,900 mAh |
| Operating Power Input | 15 Watt |
| Features | Speaker, Microphone, Image Stabiliser, Integrated Video Light, Manual Adjustment, ND Filter, Indictator Light, Accessory Shoe |
| Supported Operating System | Windows |
| Menu Languages | German, English |
| Transport Mechanism | Carrying Handle |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Lens Hood, Microphone Mount, Battery Charger, Charging Cable, Handle |
| Suitable For | Intermediate, Expert |
Reviews
Quality and price are unbeatable
Brilliant, no complaints at all
Exactly what I needed. Very happy with this.
Amazing quality for the price!
Perfect 👍
Spot on mate, spot on
Top quality, can't complain
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.