Panasonic HC-V380
Brand: Panasonic
Price: €565,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6364bd1a-51e0-4738-8ef5-0fbe057cc413
Description
Optical Zoom: 62 x
Digital Zoom: 150 x
Intelligent Zoom: 90 x
Lens Types: Wide Angle, Panasonic
Focal Length: 2.06 - 103 mm
Lens Speed: 1.8
Focus Functions: Manual Focus, Autofocus
Standard Sensitivity: 1,400 Lux
Image Stabilisation System: Hybrid OIS+
Connections: USB, Microphone, Headphones, A/V, HDMI
Connectivities: WiFi (WLAN), NFC
Wi-Fi Function: Wireless Twin Camera
Internal Camera Functions: Multi-Language Menu
Resolution: 10 Megapixels
Total Resolution: 10 Megapixels
Effective Resolution (Video): 2.5 Megapixel
Effective Resolution (Photo): 2.5 Megapixel
Sensor Type: BSI MOS
Sensor Size: 1/5,8"
Video: Full HD, HD, HDV
Video Resolutions: 1920 x 1080i (50fps), 1920 x 1080p (50fps), 1280 x 720p (25fps), 960 x 540p (25fps)
Framerate (Full HD): 50 fps
Framerate (HD): 25 fps
Shutter Speed: 1/2 - 1/2000 sec
Video Shutter Speed: 1/25 - 1/8000 sec
Video File Formats: MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), iFrame
Photo File Format: JPEG
Picture Format: 16:9 (Widescreen)
Audio File Format: AAC
Audio-Standards: Stereo, Dolby Digital 5.1
Display Size: 3 inch
Display Type: LCD
Display Properties: Rotating, Collapsible
Display Aspect Ratio: 16:9
Internal Memory: 0 GB
Supported Memory Cards: SecureDigital XC (SDXC), SecureDigital (SD), SecureDigital HC (SDHC)
Supported Storage Media: Memory Card
Filter Thread: 49 mm
Dimensions: 60 x 62 x 129 mm
Weight: 252 g
Recording Modes: Photo Function
Visual Effects: 8mm Film, Silent Movie, Miniature Effect, HDR
Exposure Functions: Manual, Automatic (P)
Backlight Compensation: Automatic
White Balance Programmes: Auto, Indoor 1, Indoor 2, Sunshine, Cloudy, Manual
Operation: Zoom Button, Selection Dial
Power Supply: Lithium Ion Battery
Battery Capacity: 1,940 mAh
Battery Life: 1 h
Battery Voltage: 3.6 V
Series: Panasonic HC, Panasonic HC-V
Features: Image Stabiliser, Speaker, Touchscreen, Accessory Shoe, Microphone
Software Included: HD Writer AE 5.2
Menu Languages: German, English, French, Dutch, Italian, Polish, Swedish, Spanish, Czech, Turkish
Colour: Black
Included in Delivery: Rechargeable Battery, Instruction Manual, USB Cable, DC Cable, Adapter Plug
Suitable For: Intermediate
Specifications
| Product Type | Full HD Camcorder |
|---|---|
| Optical Zoom | 62 x |
| Digital Zoom | 150 x |
| Intelligent Zoom | 90 x |
| Lens Types | Wide Angle, Panasonic |
| Focal Length | 2.06 - 103 mm |
| Lens Speed | 1.8 |
| Focus Functions | Manual Focus, Autofocus |
| Standard Sensitivity | 1,400 Lux |
| Image Stabilisation System | Hybrid OIS+ |
| Connections | USB, Microphone, Headphones, A/V, HDMI |
| Connectivities | WiFi (WLAN), NFC |
| Wi-Fi Function | Wireless Twin Camera |
| Internal Camera Functions | Multi-Language Menu |
| Resolution | 10 Megapixels |
| Total Resolution | 10 Megapixels |
| Effective Resolution (Video) | 2.5 Megapixel |
| Effective Resolution (Photo) | 2.5 Megapixel |
| Sensor Type | BSI MOS |
| Sensor Size | 1/5,8" |
| Video | Full HD, HD, HDV |
| Video Resolutions | 1920 x 1080i (50fps), 1920 x 1080p (50fps), 1280 x 720p (25fps), 960 x 540p (25fps) |
| Framerate (Full HD) | 50 fps |
| Framerate (HD) | 25 fps |
| Shutter Speed | 1/2 - 1/2000 sec |
| Video Shutter Speed | 1/25 - 1/8000 sec |
| Video File Formats | MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), iFrame |
| Photo File Format | JPEG |
| Picture Format | 16:9 (Widescreen) |
| Audio File Format | AAC |
| Audio-Standards | Stereo, Dolby Digital 5.1 |
| Display Size | 3 inch |
| Display Type | LCD |
| Display Properties | Rotating, Collapsible |
| Display Aspect Ratio | 16:9 |
| Internal Memory | 0 GB |
| Supported Memory Cards | SecureDigital XC (SDXC), SecureDigital (SD), SecureDigital HC (SDHC) |
| Supported Storage Media | Memory Card |
| Filter Thread | 49 mm |
| Dimensions | 60 x 62 x 129 mm |
| Weight | 252 g |
| Recording Modes | Photo Function |
| Visual Effects | 8mm Film, Silent Movie, Miniature Effect, HDR |
| Exposure Functions | Manual, Automatic (P) |
| Backlight Compensation | Automatic |
| White Balance Programmes | Auto, Indoor 1, Indoor 2, Sunshine, Cloudy, Manual |
| Operation | Zoom Button, Selection Dial |
| Power Supply | Lithium Ion Battery |
| Battery Capacity | 1,940 mAh |
| Battery Life | 1 h |
| Battery Voltage | 3.6 V |
| Series | Panasonic HC, Panasonic HC-V |
| Features | Image Stabiliser, Speaker, Touchscreen, Accessory Shoe, Microphone |
| Software Included | HD Writer AE 5.2 |
| Menu Languages | German, English, French, Dutch, Italian, Polish, Swedish, Spanish, Czech, Turkish |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Rechargeable Battery, Instruction Manual, USB Cable, DC Cable, Adapter Plug |
| Suitable For | Intermediate |
Reviews
Just brilliant
Fantastic quality, unbeatable price!
Really happy with this
Arrived well packaged, very pleased
Really impressed, no complaints
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Quality is excellent. Worth every penny
Perfect! Exactly what I needed
Absolutely brilliant 👍
Packaged so carefully, arrived perfect
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.