Panasonic HC-X20
Brand: Panasonic
Price: €1.934,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 22add78f-e20f-4e83-b78c-cbc788c62700
Description
Optical Zoom: 20 x
Digital Zoom: 10 x
Intelligent Zoom: 32 x
Lens Type: Zoom Lens
Video Focal Length (35mm Equivalent): 25 - 490 mm
Lens Speed: 2.8
Minimum Illumination: 0.2 Lumens (Lux)
Connections: HDMI, USB
Connectivity: WiFi (WLAN)
Resolution: 15 Megapixels
Effective Resolution (Video): 15 Megapixel
Sensor Type: MOS
Sensor Size: 1"
Video: 2K, 4K, Full HD, qHD, HDV, HD
Video Resolutions: 3840 x 2160p (24fps), 3840 x 2160p (25fps), 3840 x 2160p (30fps), 3840 x 2160p (50fps), 3840 x 2160p (60fps), 4096 x 2160p (24fps), 4096 x 2160p (60fps), 1920 x 1080p (24fps), 1920 x 1080p (25fps), 1920 x 1080p (30fps), 1920 x 1080p (50fps), 1920 x 1080p (60fps)
Framerate (4K): 24 fps, 25 fps, 30 fps, 50 fps, 60 fps
Framerate (Full HD): 25 fps, 30 fps, 50 fps, 60 fps, 24 fps, 120 fps
Video File Format: MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD)
Photo File Format: JPEG
Resolution: 1920 x 1080, 3840 x 2160
Picture Format: 16:9 (Widescreen)
Viewfinder Resolution: 1,800,000 Pixel
Display Size: 3.5 inch
Resolution of Main Display: 2800000 Pixel
Display Type: LCD
Display Property: Collapsible
Display Aspect Ratio: 16:9
Supported Memory Cards: SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC)
Supported Storage Media: Memory Card
Filter Thread: 67 mm
Dimensions: 173 x 195 x 344 mm
Weight: 2,000 g
White Balance Programmes: Auto, Custom
Series: Panasonic HC-X
Features: Accessory Shoe, Speaker, Microphone, Image Stabiliser
Menu Languages: English, German
Transport Mechanism: Carrying Handle
Colour: Black
Included in Delivery: Microphone Mount, HDMI Cable, Rechargeable Battery, DC Cable, Strap, Battery Charger, USB Cable, Eye Cup, Software, Power Supply
Suitable For: Expert, Intermediate
Specifications
| Product Types | 4K Camcorder, Pro Camcorder |
|---|---|
| Optical Zoom | 20 x |
| Digital Zoom | 10 x |
| Intelligent Zoom | 32 x |
| Lens Type | Zoom Lens |
| Video Focal Length (35mm Equivalent) | 25 - 490 mm |
| Lens Speed | 2.8 |
| Minimum Illumination | 0.2 Lumens (Lux) |
| Connections | HDMI, USB |
| Connectivity | WiFi (WLAN) |
| Resolution | 15 Megapixels |
| Effective Resolution (Video) | 15 Megapixel |
| Sensor Type | MOS |
| Sensor Size | 1" |
| Video | 2K, 4K, Full HD, qHD, HDV, HD |
| Video Resolutions | 3840 x 2160p (24fps), 3840 x 2160p (25fps), 3840 x 2160p (30fps), 3840 x 2160p (50fps), 3840 x 2160p (60fps), 4096 x 2160p (24fps), 4096 x 2160p (60fps), 1920 x 1080p (24fps), 1920 x 1080p (25fps), 1920 x 1080p (30fps), 1920 x 1080p (50fps), 1920 x 1080p (60fps) |
| Framerate (4K) | 24 fps, 25 fps, 30 fps, 50 fps, 60 fps |
| Framerate (Full HD) | 25 fps, 30 fps, 50 fps, 60 fps, 24 fps, 120 fps |
| Video File Format | MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD) |
| Photo File Format | JPEG |
| Resolution | 1920 x 1080, 3840 x 2160 |
| Picture Format | 16:9 (Widescreen) |
| Viewfinder Resolution | 1,800,000 Pixel |
| Display Size | 3.5 inch |
| Resolution of Main Display | 2800000 Pixel |
| Display Type | LCD |
| Display Property | Collapsible |
| Display Aspect Ratio | 16:9 |
| Supported Memory Cards | SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC) |
| Supported Storage Media | Memory Card |
| Filter Thread | 67 mm |
| Dimensions | 173 x 195 x 344 mm |
| Weight | 2,000 g |
| White Balance Programmes | Auto, Custom |
| Series | Panasonic HC-X |
| Features | Accessory Shoe, Speaker, Microphone, Image Stabiliser |
| Menu Languages | English, German |
| Transport Mechanism | Carrying Handle |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Microphone Mount, HDMI Cable, Rechargeable Battery, DC Cable, Strap, Battery Charger, USB Cable, Eye Cup, Software, Power Supply |
| Suitable For | Expert, Intermediate |
Reviews
Five stars
Seriously good value
Thanks for getting it here so quick
Amazing 👌
Speedy delivery, impeccable condition
⭐⭐⭐⭐⭐
Really impressed, no complaints
No issues whatsoever
Amazing quality for the price!
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.