Panasonic Leica DG Summilux 25mm f/1.4 Aspherical (H-X025E)
Brand: Panasonic
Price: €429,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1be8ec1a-f286-4a6e-960a-ad50d2fbe0e8
Description
Lens Mount: Micro Four Thirds (Micro 4/3)
Suitable for Sensor Type: Four Thirds (4/3)
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
Lens Construction (Groups/Elements): 7/9
Number of Aperture Blades: 7
Lens Switch: None
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 1.4
Focal Length: 25 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: no
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: yes
Max. Magnification: 1:9.09
Closest Focusing Distance: 30 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 50 mm
Lens Types: Aspherical, UHR
Minimum Aperture: 16
Max. Aperture: 1.4
Coating: Nano
Filter Thread: 46 mm
Length: 55 mm
Lens Diameter: 63
Weight: 200 g
Series: Panasonic Lumix G, Leica Summilux
Area of Use: Night Photography, Astrophotography, Indoor Photography, Action Photography, Landscape Photography, Close-up Photography, News Photography
Included in Delivery: Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Hood, Lens Pouch
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Standard Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Micro Four Thirds (Micro 4/3) |
| Suitable for Sensor Type | Four Thirds (4/3) |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 7/9 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Switch | None |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 1.4 |
| Focal Length | 25 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | no |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | yes |
| Max. Magnification | 1:9.09 |
| Closest Focusing Distance | 30 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 50 mm |
| Lens Types | Aspherical, UHR |
| Minimum Aperture | 16 |
| Max. Aperture | 1.4 |
| Coating | Nano |
| Filter Thread | 46 mm |
| Length | 55 mm |
| Lens Diameter | 63 |
| Weight | 200 g |
| Series | Panasonic Lumix G, Leica Summilux |
| Area of Use | Night Photography, Astrophotography, Indoor Photography, Action Photography, Landscape Photography, Close-up Photography, News Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Hood, Lens Pouch |
| Colour | Black |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Amazing value!
Exactly what I was looking for
Couldn't fault it
Absolutely brilliant 👍
Fantastic product, really impressed
Exactly what I needed, thanks!
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.