Panasonic Leica DG Vario-Elmarit 12-60mm f2.8-4 Aspherical Power OIS
Brand: Panasonic
Price: €656,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8c75055b-abd3-445f-aea9-53d5d5b78bf6
Description
Lens Mount: Micro Four Thirds (Micro 4/3)
Suitable for Sensor Type: Four Thirds (4/3)
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
Image Stabilisation System: Optical Image Stabilizer (OIS)
Lens Construction (Groups/Elements): 12/14
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switch: Image Stabilisation
Outdoor Functions: Splash Resistant, Dust Resistant, Weatherproof
Lens Properties: Internal Focus
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 4
Focal Length: 12 - 60 mm
Zoom Factor: 5 times
Focus: Auto Focus
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: yes
Max. Magnification: 1:3.33
Closest Focusing Distance: 20 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 24 - 120 mm
Lens Types: ED, Aspherical
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 2.8 - 4.0
Coating: Multicoating (MC)
Filter Thread: 62 mm
Length: 86 mm
Lens Diameter: 68
Weight: 320 g
Series: Leica Elmar
Area of Use: Travel Photography, Close-up Photography, Landscape Photography, Animal Photography, Street Photography
Included in Delivery: Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Hood, Lens Pouch
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Standard Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Micro Four Thirds (Micro 4/3) |
| Suitable for Sensor Type | Four Thirds (4/3) |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Image Stabilisation System | Optical Image Stabilizer (OIS) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 12/14 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switch | Image Stabilisation |
| Outdoor Functions | Splash Resistant, Dust Resistant, Weatherproof |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 4 |
| Focal Length | 12 - 60 mm |
| Zoom Factor | 5 times |
| Focus | Auto Focus |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | yes |
| Max. Magnification | 1:3.33 |
| Closest Focusing Distance | 20 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 24 - 120 mm |
| Lens Types | ED, Aspherical |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 2.8 - 4.0 |
| Coating | Multicoating (MC) |
| Filter Thread | 62 mm |
| Length | 86 mm |
| Lens Diameter | 68 |
| Weight | 320 g |
| Series | Leica Elmar |
| Area of Use | Travel Photography, Close-up Photography, Landscape Photography, Animal Photography, Street Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Hood, Lens Pouch |
| Colour | Black |
Reviews
Perfect 👍
Absolutely brilliant!
Absolutely worth it
Came super fast and works great
Honestly fantastic
Exactly what I needed. Very happy with this.
Absolutely brilliant!
Got exactly what I needed, very pleased
Absolutely brilliant 👍
Got it super fast! Very happy
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.