Panasonic Lumix DC-BGH1
Brand: Panasonic
Price: €989,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 767e242c-0d5a-4c7d-b6cf-d81ccbbe4f44
Description
Focus Function: Autofocus
Light Sensitivity (ISO): 160 - 51200
Max. Photosensitivity: 204,800 ISO
Lens Mount: Micro Four Thirds
Connections: HDMI, DC Input, SDI, XLR Input, Headphones, Microphone, Genlock Input, Timecode
Connectivities: WiFi (WLAN), Bluetooth
Dynamic Range: 13 Blendenstufen
Resolution: 11 Megapixels
Total Resolution: 11.93 Megapixels
Effective Resolution (Video): 10.28 Megapixel
Sensor Type: MOS
Video: 4K, Full HD
Video Resolution: 4096 x 2160p (60fps)
Framerate (4K): 60 fps, 50 fps, 24 fps
Framerate (Full HD): 60 fps, 50 fps, 24 fps
Video Shutter Speed: 1/2 - 1/16000 sec
Video File Formats: MP4, MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), H.265, MOV
Audio File Format: LPCM
Audio-Standard: Stereo
Supported Memory Cards: SecureDigital (SD), SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC)
Supported Storage Media: Memory Card
Dimensions: 93 x 93 x 78 mm
Weight: 545 g
Playback Functions: Playback Review
Recording Functions: Search Function, Time Code, Live Output
Recording Modes: HDR (High Dynamic Range)
Exposure Functions: Automatic (P), TV, Cinema Mode, Manual, Evaluative Metering
Exposure Compensation: +/- 3
White Balance Programmes: Auto, Custom
Power Supplies: Lithium Ion Battery, AC-Adapter
Features: Control Panel, Dual Memory Cards
Colour: Black
Included in Delivery: Power Supply
Suitable For: Expert
Specifications
| Product Type | Pro Camcorder |
|---|---|
| Focus Function | Autofocus |
| Light Sensitivity (ISO) | 160 - 51200 |
| Max. Photosensitivity | 204,800 ISO |
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Connections | HDMI, DC Input, SDI, XLR Input, Headphones, Microphone, Genlock Input, Timecode |
| Connectivities | WiFi (WLAN), Bluetooth |
| Dynamic Range | 13 Blendenstufen |
| Resolution | 11 Megapixels |
| Total Resolution | 11.93 Megapixels |
| Effective Resolution (Video) | 10.28 Megapixel |
| Sensor Type | MOS |
| Video | 4K, Full HD |
| Video Resolution | 4096 x 2160p (60fps) |
| Framerate (4K) | 60 fps, 50 fps, 24 fps |
| Framerate (Full HD) | 60 fps, 50 fps, 24 fps |
| Video Shutter Speed | 1/2 - 1/16000 sec |
| Video File Formats | MP4, MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), H.265, MOV |
| Audio File Format | LPCM |
| Audio-Standard | Stereo |
| Supported Memory Cards | SecureDigital (SD), SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC) |
| Supported Storage Media | Memory Card |
| Dimensions | 93 x 93 x 78 mm |
| Weight | 545 g |
| Playback Functions | Playback Review |
| Recording Functions | Search Function, Time Code, Live Output |
| Recording Modes | HDR (High Dynamic Range) |
| Exposure Functions | Automatic (P), TV, Cinema Mode, Manual, Evaluative Metering |
| Exposure Compensation | +/- 3 |
| White Balance Programmes | Auto, Custom |
| Power Supplies | Lithium Ion Battery, AC-Adapter |
| Features | Control Panel, Dual Memory Cards |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Power Supply |
| Suitable For | Expert |
Reviews
Fast delivery, excellent item
Quality is really good... can't complain about anything really.
Couldn't fault it
Exactly what I was looking for
10/10 would buy again
Highly recommend!
Super satisfied 😊
Very happy with this purchase
Just as advertised, very reliable
Packaged so carefully, arrived perfect
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.