Panasonic Lumix G Macro 30mm f/2.8 Aspherical OIS
Brand: Panasonic
Price: €251,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 52662538-d2fe-4504-a2fa-13b9241104cf
Description
Lens Mount: Micro Four Thirds (Micro 4/3)
Suitable for Sensor Type: Four Thirds (4/3)
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: yes
Image Stabilisation System: Optical Image Stabilizer (OIS)
AF Motor: Stepping Motor (STM)
Lens Construction (Groups/Elements): 9/9
Number of Aperture Blades: 7
Lens Switch: Focus Ring
Lens Properties: Internal Focus
Body Material: Metal
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 2.8
Focal Length: 30 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Reduced Frame Size: yes
Max. Magnification: 1:1
Diagonal Angle of View: 40 °
Closest Focusing Distance: 11 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 60 mm
Lens Type: Aspherical
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 2.8
Coating: Multicoating (MC)
Filter Thread: 46 mm
Length: 64 mm
Lens Diameter: 58.8
Weight: 180 g
Series: Panasonic Lumix G
Area of Use: Macro Photography, Videography, Night Photography, Indoor Photography, Action Photography, Landscape Photography, Close-up Photography, News Photography
Included in Delivery: Case, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Standard Lens, Macro Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Micro Four Thirds (Micro 4/3) |
| Suitable for Sensor Type | Four Thirds (4/3) |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Image Stabilisation System | Optical Image Stabilizer (OIS) |
| AF Motor | Stepping Motor (STM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 9/9 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Switch | Focus Ring |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Body Material | Metal |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 2.8 |
| Focal Length | 30 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Reduced Frame Size | yes |
| Max. Magnification | 1:1 |
| Diagonal Angle of View | 40 ° |
| Closest Focusing Distance | 11 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 60 mm |
| Lens Type | Aspherical |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 2.8 |
| Coating | Multicoating (MC) |
| Filter Thread | 46 mm |
| Length | 64 mm |
| Lens Diameter | 58.8 |
| Weight | 180 g |
| Series | Panasonic Lumix G |
| Area of Use | Macro Photography, Videography, Night Photography, Indoor Photography, Action Photography, Landscape Photography, Close-up Photography, News Photography |
| Included in Delivery | Case, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Top quality
⭐⭐⭐⭐⭐
10 out of 10
Solid product, arrived quickly
Best purchase I've made in ages
Such good value... impressed
Very happy with this purchase
Spot on
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Thanks for getting it here so quick
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.