Panasonic Lumix G Vario 35-100mm f/4.0-5.6 Asph. O.I.S. Black
Brand: Panasonic
Price: €260,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f01e605d-4d09-42ee-930e-921315feefa9
Description
Lens Mount: Micro Four Thirds (Micro 4/3)
Suitable for Sensor Type: Four Thirds (4/3)
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
AF Motor: Stepping Motor (STM)
Lens Construction (Groups/Elements): 9/12
Number of Aperture Blades: 7
Lens Switch: Image Stabilisation
Lens Properties: Internal Focus
Lens Speed: 4
Focal Length: 35 - 100 mm
Zoom Factor: 2.9 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: yes
Max. Magnification: 1:9.09
Closest Focusing Distance: 90 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 70 - 200 mm
Lens Types: ED, Aspherical
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 4 - 5.6
Coating: Multicoating (MC)
Filter Thread: 46 mm
Length: 50 mm
Lens Diameter: 55.5
Weight: 135 g
Series: Panasonic Lumix G
Area of Use: Travel Photography, Landscape Photography, Portrait Photography, Videography
Included in Delivery: Lens Cap, Lens Pouch, Lens Hood
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Standard Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Micro Four Thirds (Micro 4/3) |
| Suitable for Sensor Type | Four Thirds (4/3) |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| AF Motor | Stepping Motor (STM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 9/12 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Switch | Image Stabilisation |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Lens Speed | 4 |
| Focal Length | 35 - 100 mm |
| Zoom Factor | 2.9 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | yes |
| Max. Magnification | 1:9.09 |
| Closest Focusing Distance | 90 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 70 - 200 mm |
| Lens Types | ED, Aspherical |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 4 - 5.6 |
| Coating | Multicoating (MC) |
| Filter Thread | 46 mm |
| Length | 50 mm |
| Lens Diameter | 55.5 |
| Weight | 135 g |
| Series | Panasonic Lumix G |
| Area of Use | Travel Photography, Landscape Photography, Portrait Photography, Videography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Lens Pouch, Lens Hood |
| Colour | Black |
Reviews
Top quality
Exceeds expectations
Came super fast and works great
Amazing 👌
Solid product, arrived quickly
Great value for money
Quality is excellent. Worth every penny
Came super fast and works great
Thanks for getting it here so quick
Quality is really good... can't complain about anything really.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.