Panasonic Lumix S 24-60mm f2.8
Brand: Panasonic
Price: €832,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 436ad9aa-5c70-4d94-bcc9-9a84742ca0e0
Description
Lens Mount: L-Mount
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: no
Lens Construction (Groups/Elements): 12/14
Number of Aperture Blades: 9
Outdoor Functions: Weatherproof, Splash Resistant
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 2.8
Focal Length: 24 - 60 mm
Zoom Factor: 2.5 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Reduced Frame Size: no
Closest Focusing Distance: 19 cm
Lens Types: Aspherical, ED
Max. Aperture: 2.8
Filter Thread: 77 mm
Length: 100 mm
Lens Diameter: 84
Weight: 544 g
Series: Panasonic Lumix S
Area of Use: Vlogging, Close-up Photography, Landscape Photography, Videography, Night Photography, Action Photography
Included in Delivery: Lens Hood, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Wide Angle Zoom Lens, Standard Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | L-Mount |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 12/14 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Outdoor Functions | Weatherproof, Splash Resistant |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 2.8 |
| Focal Length | 24 - 60 mm |
| Zoom Factor | 2.5 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Reduced Frame Size | no |
| Closest Focusing Distance | 19 cm |
| Lens Types | Aspherical, ED |
| Max. Aperture | 2.8 |
| Filter Thread | 77 mm |
| Length | 100 mm |
| Lens Diameter | 84 |
| Weight | 544 g |
| Series | Panasonic Lumix S |
| Area of Use | Vlogging, Close-up Photography, Landscape Photography, Videography, Night Photography, Action Photography |
| Included in Delivery | Lens Hood, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Does the job perfectly... will be ordering more
Speedy delivery, impeccable condition
Ordering more for friends
Amazing 👌
Best thing I've bought in a while
Super satisfied 😊
Couldn't fault it
Quality is really good... can't complain about anything really.
Best purchase I've made in ages
10/10 would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.