Panasonic Lumix S PRO 70-200m f4 O.I.S.
Brand: Panasonic
Price: €1.046,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 92b96398-39b0-4fdd-ad90-c311c798c714
Description
Lens Mount: L-Mount
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
Image Stabilisation System: Optical Image Stabilizer (OIS)
Lens Switch: AF/MF
Outdoor Functions: Splash Resistant, Dust Resistant, Weatherproof
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 4
Focal Length: 70 - 200 mm
Zoom Factor: 2.8 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Closest Focusing Distance: 92 cm
Lens Types: ED, Aspherical
Max. Aperture: 4
Filter Thread: 77 mm
Length: 179 mm
Lens Diameter: 84
Weight: 985 g
Area of Use: Travel Photography, News Photography, Sports Photography, Portrait Photography, Action Photography
Included in Delivery: Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap, Lens Hood
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Telephoto Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | L-Mount |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Image Stabilisation System | Optical Image Stabilizer (OIS) |
| Lens Switch | AF/MF |
| Outdoor Functions | Splash Resistant, Dust Resistant, Weatherproof |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 4 |
| Focal Length | 70 - 200 mm |
| Zoom Factor | 2.8 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Closest Focusing Distance | 92 cm |
| Lens Types | ED, Aspherical |
| Max. Aperture | 4 |
| Filter Thread | 77 mm |
| Length | 179 mm |
| Lens Diameter | 84 |
| Weight | 985 g |
| Area of Use | Travel Photography, News Photography, Sports Photography, Portrait Photography, Action Photography |
| Included in Delivery | Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap, Lens Hood |
| Colour | Black |
Reviews
Delivered when promised... very satisfied
Legit so good
Best thing I've bought in a while
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Definitely worth the money
Exactly what I needed. Very happy with this.
Just brilliant
Fantastic quality, unbeatable price!
Works like a charm ✨
Fantastic, ordering more!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.