SanDisk Extreme Pro A2 microSD microSDXC 1TB
Brand: SanDisk
Price: €161,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0cf0b29f-7569-4c9b-a3e2-39a1c4c1f2f2
Description
Speichergröße: 1.024 GB
Lesegeschwindigkeit: 170 MB/s
Schreibgeschwindigkeit: 90 MB/s
UHS-Standard: UHS-I
Übertragungsmodus: UHS312
Dateisystem: exFAT
Betriebsspannung: 2,7 - 3,3 V
Adapter: mit SD-Karten-Adapter
Standard: SD 6.0
SD Speed Class: 10
UHS Speed Class: U3
Video Speed Class: V30
Application Performance Class: A2
Schutzeigenschaften: wasserdicht, stoßfest, temperaturbeständig
Serie: SanDisk Extreme Pro
geeignet für: 360° Videoaufnahme, Action- und Sportfotografie, Full HD Videoaufnahme, 3D Videoaufnahme, 4K Videoaufnahme
Geräteklassen: MacBook, Überwachungskamera, Spiegelreflexkamera, Digitalkamera, Camcorder, Drucker, Mobiltelefon, Dash-Cam, Tablet PC
Beschriftungsfeld: nein
mitgelieferte Software: SanDisk Memory Zone App, RescuePro Deluxe
Herstellergarantie: 30 Jahre
Maße: 15 mm x 11 mm x 1 mm
Gewicht: 0,4 g
Specifications
| Produkttypen | microSDXC Karte, microSD Karte |
|---|---|
| Speichergröße | 1.024 GB |
| Lesegeschwindigkeit | 170 MB/s |
| Schreibgeschwindigkeit | 90 MB/s |
| UHS-Standard | UHS-I |
| Übertragungsmodus | UHS312 |
| Dateisystem | exFAT |
| Betriebsspannung | 2,7 - 3,3 V |
| Adapter | mit SD-Karten-Adapter |
| Standard | SD 6.0 |
| SD Speed Class | 10 |
| UHS Speed Class | U3 |
| Video Speed Class | V30 |
| Application Performance Class | A2 |
| Schutzeigenschaften | wasserdicht, stoßfest, temperaturbeständig |
| Serie | SanDisk Extreme Pro |
| geeignet für | 360° Videoaufnahme, Action- und Sportfotografie, Full HD Videoaufnahme, 3D Videoaufnahme, 4K Videoaufnahme |
| Geräteklassen | MacBook, Überwachungskamera, Spiegelreflexkamera, Digitalkamera, Camcorder, Drucker, Mobiltelefon, Dash-Cam, Tablet PC |
| Beschriftungsfeld | nein |
| mitgelieferte Software | SanDisk Memory Zone App, RescuePro Deluxe |
| Herstellergarantie | 30 Jahre |
| Maße | 15 mm x 11 mm x 1 mm |
| Gewicht | 0,4 g |
Reviews
Quality is top tier
10/10 would buy again
Top quality stuff, will order again
Fantastic value
Quality stuff 💯
Worth it
Amazing 👌
Such good value... impressed
Every penny well spent
Works great, super happy!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.