Sea Frogs SF-TG6
Brand: Sea
Price: €200,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b6d36333-d68d-40cc-904b-ba93ae3eb4a7
Description
Max. Immersion Depth: 60 m
for Camera Series: Olympus Tough
For: Olympus Tough TG-6
Access to All Controls: yes
Outdoor Function: Shock Resistant
Side handles: None
Mounting Options: External Flash, Tripod
Special Features: LED Humidity Detector, Hot Shoe
Colour: Black
Weight: 660 g
Dimensions: 17 x 12.7 x 8.5 cm
Included in Delivery: Additional O-Ring, Cleaning Cloth, Shoulder Strap, Wrist Strap, Instruction manual
Specifications
| Product Type | Marine Case |
|---|---|
| Max. Immersion Depth | 60 m |
| for Camera Series | Olympus Tough |
| For | Olympus Tough TG-6 |
| Access to All Controls | yes |
| Outdoor Function | Shock Resistant |
| Side handles | None |
| Mounting Options | External Flash, Tripod |
| Special Features | LED Humidity Detector, Hot Shoe |
| Colour | Black |
| Weight | 660 g |
| Dimensions | 17 x 12.7 x 8.5 cm |
| Included in Delivery | Additional O-Ring, Cleaning Cloth, Shoulder Strap, Wrist Strap, Instruction manual |
Reviews
Perfect! 10/10 ⭐
Absolutely brilliant 👍
Just brilliant
Amazing service and product 👍
Wow! Amazing value
Perfect! 10/10 ⭐
Very happy with this purchase
Everything came perfectly packaged
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
100% would recommend
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.