Sigma 120-300mm f/2.8 DG OS HSM Canon
Brand: Sigma
Price: €2.204,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9103d8ff-4cc1-4246-8086-105531524f37
Description
Lens Mount: Canon EF
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
AF Motor: Ultrasonic Motor (USM)
Lens Construction (Groups/Elements): 18/23
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switch: AF/MF
Outdoor Function: Weatherproof
Lens Properties: Internal Focus
Lens Speed: 2.8
Focal Length: 120 - 300 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: yes
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:8.1
Closest Focusing Distance: 150 cm
Lens Types: SLD, EDA
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 2.8
Coating: Super Multi-Layer (SML)
Filter Thread: 105 mm
Length: 291 mm
Lens Diameter: 124.4
Weight: 3,390 g
Series: Sigma DG, Sigma Sports
Area of Use: Sports Photography, Action Photography, Night Photography
Included in Delivery: Case, Lens Cap, Rear Lens Cap, Lens Hood (Sigma LH1220-01)
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Telephoto Zoom Lens, Super Telephoto Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Canon EF |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| AF Motor | Ultrasonic Motor (USM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 18/23 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switch | AF/MF |
| Outdoor Function | Weatherproof |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Lens Speed | 2.8 |
| Focal Length | 120 - 300 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | yes |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:8.1 |
| Closest Focusing Distance | 150 cm |
| Lens Types | SLD, EDA |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 2.8 |
| Coating | Super Multi-Layer (SML) |
| Filter Thread | 105 mm |
| Length | 291 mm |
| Lens Diameter | 124.4 |
| Weight | 3,390 g |
| Series | Sigma DG, Sigma Sports |
| Area of Use | Sports Photography, Action Photography, Night Photography |
| Included in Delivery | Case, Lens Cap, Rear Lens Cap, Lens Hood (Sigma LH1220-01) |
| Colour | Black |
Reviews
Perfect! Exactly what I needed
Does the job perfectly... will be ordering more
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Fantastic value
Definitely worth the money
Everything came perfectly packaged
Fantastic, ordering more!
Better than I expected honestly
Amazing quality for the price!
Best purchase I've made in ages
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.