Sigma 14-24mm f2.8 DG HSM Art Canon
Brand: Sigma
Price: €1.259,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f49a40ce-1863-4ef9-86b7-dda36ab6fbb7
Description
Lens Mount: Canon EF
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: no
AF Motors: Ultrasonic Motor (USM), Hyper Sonic Motor (HSM)
Lens Construction (Groups/Elements): 11/17
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switches: AF/MF, Zoom Ring, Focus Ring
Lens Properties: Digital Grade (DG), Internal Focus
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 2.8
Focal Length: 14 - 24 mm
Zoom Factor: 2 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:5.4
Diagonal Angle of View: 114 - 84 °
Closest Focusing Distance: 27 cm
Lens Type: Aspherical
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 2.8
Coating: Super Multi-Layer (SML)
Length: 135 mm
Lens Diameter: 96
Weight: 1,150 g
Series: Sigma ART
Area of Use: Close-up Photography, Landscape Photography, Indoor Photography, Night Photography, Action Photography
Included in Delivery: Case, Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Super Wide Angle Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Canon EF |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | no |
| AF Motors | Ultrasonic Motor (USM), Hyper Sonic Motor (HSM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 11/17 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switches | AF/MF, Zoom Ring, Focus Ring |
| Lens Properties | Digital Grade (DG), Internal Focus |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 2.8 |
| Focal Length | 14 - 24 mm |
| Zoom Factor | 2 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:5.4 |
| Diagonal Angle of View | 114 - 84 ° |
| Closest Focusing Distance | 27 cm |
| Lens Type | Aspherical |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 2.8 |
| Coating | Super Multi-Layer (SML) |
| Length | 135 mm |
| Lens Diameter | 96 |
| Weight | 1,150 g |
| Series | Sigma ART |
| Area of Use | Close-up Photography, Landscape Photography, Indoor Photography, Night Photography, Action Photography |
| Included in Delivery | Case, Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Arrived well packaged, very pleased
Fantastic, ordering more!
Amazing service and product 👍
Best purchase I've made in ages
Exactly what I was looking for
Excellent stuff
Got it super fast! Very happy
Top quality stuff, will order again
10/10 would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.