Sigma 14mm f1.4 DG DN L-Mount
Brand: Sigma
Price: €1.331,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9d90eae5-b0c5-4e9c-92e6-04460017bf53
Description
Lens Mount: L-Mount
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
AF Motor: High-response Linear Actuator (HLA)
Number of Aperture Blades: 11
Lens Switches: Aperture Ring, Focus Ring
Outdoor Function: Splash Resistant
Body Material: Thermally Stable Composite (TSC)
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 1.4
Focal Length: 14 mm
Focus: Manual Focus, Auto Focus
Circular Aperture: yes
Max. Magnification: 1:11.9
Closest Focusing Distance: 30 cm
Lens Types: Aspherical, SLD
Minimum Aperture: 16
Max. Aperture: 1.4
Length: 150 mm
Lens Diameter: 101
Weight: 1,170 g
Series: Sigma DG
Area of Use: Close-up Photography, Landscape Photography, Indoor Photography, Night Photography
Included in Delivery: Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap, Tripod Collar, Lens Hood
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Wide Angle Lens |
|---|---|
| Lens Mount | L-Mount |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| AF Motor | High-response Linear Actuator (HLA) |
| Number of Aperture Blades | 11 |
| Lens Switches | Aperture Ring, Focus Ring |
| Outdoor Function | Splash Resistant |
| Body Material | Thermally Stable Composite (TSC) |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 1.4 |
| Focal Length | 14 mm |
| Focus | Manual Focus, Auto Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Max. Magnification | 1:11.9 |
| Closest Focusing Distance | 30 cm |
| Lens Types | Aspherical, SLD |
| Minimum Aperture | 16 |
| Max. Aperture | 1.4 |
| Length | 150 mm |
| Lens Diameter | 101 |
| Weight | 1,170 g |
| Series | Sigma DG |
| Area of Use | Close-up Photography, Landscape Photography, Indoor Photography, Night Photography |
| Included in Delivery | Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap, Tripod Collar, Lens Hood |
| Colour | Black |
Reviews
Better than expected tbh
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Perfect! Exactly what I needed
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Does the job perfectly... will be ordering more
No issues whatsoever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.