Sigma 150-600mm f5.0-6.3 DG DN OS Sport L-Mount
Brand: Sigma
Price: €1.295,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 13584ba0-a529-4542-9e50-73895eece00e
Description
Lens Mount: L-Mount
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
Image Stabilisation System: Optical Stabilizer (OS)
AF Motor: Stepping Motor (STM)
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switches: AF/MF, Lock, Zoom Ring, Focus Ring
Outdoor Functions: Weatherproof, Splash Resistant
Lens Properties: Converter Compatible, Internal Focus
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 5
Focal Length: 150 - 600 mm
Zoom Factor: 4 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: yes
Max. Magnification: 1:5
Diagonal Angle of View: 16.4 - 4.1 °
Closest Focusing Distance: 260 cm
Lens Types: DG, Aspherical, ED
Minimum Aperture: 22 - 29
Max. Aperture: 5 - 6.3
Coating: Super Multi-Layer (SML)
Filter Thread: 95 mm
Length: 264 mm
Lens Diameter: 109
Weight: 2,100 g
Series: Sigma Sports, Sigma DG
Area of Use: Travel Photography, Sports Photography, Videography, Animal Photography
Included in Delivery: Lens Cap, Case, Bayonet Rear Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Telephoto Zoom Lens, Super Telephoto Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | L-Mount |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Image Stabilisation System | Optical Stabilizer (OS) |
| AF Motor | Stepping Motor (STM) |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switches | AF/MF, Lock, Zoom Ring, Focus Ring |
| Outdoor Functions | Weatherproof, Splash Resistant |
| Lens Properties | Converter Compatible, Internal Focus |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 5 |
| Focal Length | 150 - 600 mm |
| Zoom Factor | 4 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | yes |
| Max. Magnification | 1:5 |
| Diagonal Angle of View | 16.4 - 4.1 ° |
| Closest Focusing Distance | 260 cm |
| Lens Types | DG, Aspherical, ED |
| Minimum Aperture | 22 - 29 |
| Max. Aperture | 5 - 6.3 |
| Coating | Super Multi-Layer (SML) |
| Filter Thread | 95 mm |
| Length | 264 mm |
| Lens Diameter | 109 |
| Weight | 2,100 g |
| Series | Sigma Sports, Sigma DG |
| Area of Use | Travel Photography, Sports Photography, Videography, Animal Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Case, Bayonet Rear Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Can't fault it, great price too
10/10 would buy again
Top quality, can't complain
10/10 would buy again
Thanks for getting it here so quick
Got it super fast! Very happy
Great value for money
100% would buy again
Fantastic, ordering more!
Came super fast and works great
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.