Sigma 150-600mm f/5.0-6.3 DG OS HSM Contemporary Canon
Brand: Sigma
Price: €630,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ff0a1665-edc3-4320-8b1a-c862db330805
Description
Lens Mount: Canon EF
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
Image Stabilisation System: Optical Stabilizer (OS)
AF Motor: Ultrasonic Motor (USM)
Lens Construction (Groups/Elements): 14/20
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switches: AF/MF, Lock
Outdoor Function: Weatherproof
Lens Properties: Internal Focus
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 5
Focal Length: 150 - 600 mm
Zoom Factor: 4 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: yes
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:5
Closest Focusing Distance: 280 cm
Lens Types: DG, Aspherical, ED
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 5 - 6.3
Coating: Multicoating (MC)
Filter Thread: 95 mm
Length: 260 mm
Lens Diameter: 105
Weight: 1,930 g
Series: Sigma Contemporary, Sigma DG
Area of Use: Animal Photography, Travel Photography, Action Photography, Sports Photography
Included in Delivery: Case, Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Telephoto Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Canon EF |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Image Stabilisation System | Optical Stabilizer (OS) |
| AF Motor | Ultrasonic Motor (USM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 14/20 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switches | AF/MF, Lock |
| Outdoor Function | Weatherproof |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 5 |
| Focal Length | 150 - 600 mm |
| Zoom Factor | 4 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | yes |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:5 |
| Closest Focusing Distance | 280 cm |
| Lens Types | DG, Aspherical, ED |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 5 - 6.3 |
| Coating | Multicoating (MC) |
| Filter Thread | 95 mm |
| Length | 260 mm |
| Lens Diameter | 105 |
| Weight | 1,930 g |
| Series | Sigma Contemporary, Sigma DG |
| Area of Use | Animal Photography, Travel Photography, Action Photography, Sports Photography |
| Included in Delivery | Case, Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Seriously good value
Does the job
⭐⭐⭐⭐⭐
Five stars
Couldn't fault it
Couldn't fault it
Such good value... impressed
No issues whatsoever
Brilliant, no complaints at all
Just brilliant
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.