Sigma 18-200mm f3.5-6.3 DC Macro OS HSM C Minolta/Sony
Brand: Sigma
Price: €224,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 70bc74fd-0939-432f-9ec5-fbb59efc1039
Description
Lens Mount: Sony A
Suitable for Sensor Type: APS-C
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: no
AF Motor: Ultrasonic Motor (USM)
Lens Construction (Groups/Elements): 13/16
Number of Aperture Blades: 7
Lens Switches: AF/MF, Image Stabilisation, Lock
Lens Speed: 3.5
Focal Length: 18 - 200 mm
Zoom Factor: 11.1 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: yes
Max. Magnification: 1:3
Closest Focusing Distance: 39 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 28 - 300 mm
Lens Types: SLD, Aspherical
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 3.5 - 6.3
Coating: Super Multi-Layer (SML)
Filter Thread: 62 mm
Length: 86 mm
Lens Diameter: 71
Weight: 430 g
Series: Sigma Contemporary
Area of Use: Landscape Photography, Travel Photography, Street Photography
Included in Delivery: Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Hood (Sigma LH676-01)
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Super Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Sony A |
| Suitable for Sensor Type | APS-C |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | no |
| AF Motor | Ultrasonic Motor (USM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 13/16 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Switches | AF/MF, Image Stabilisation, Lock |
| Lens Speed | 3.5 |
| Focal Length | 18 - 200 mm |
| Zoom Factor | 11.1 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | yes |
| Max. Magnification | 1:3 |
| Closest Focusing Distance | 39 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 28 - 300 mm |
| Lens Types | SLD, Aspherical |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 3.5 - 6.3 |
| Coating | Super Multi-Layer (SML) |
| Filter Thread | 62 mm |
| Length | 86 mm |
| Lens Diameter | 71 |
| Weight | 430 g |
| Series | Sigma Contemporary |
| Area of Use | Landscape Photography, Travel Photography, Street Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Hood (Sigma LH676-01) |
| Colour | Black |
Reviews
Exactly what I wanted
Works like a charm ✨
Quality is top tier
One of my best buys ever
Amazing quality for the price!
Second purchase already! Love it
Works like a charm ✨
Absolutely worth it
Got exactly what I needed, very pleased
Worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.