Sigma 20mm f2 DG DN Contemporary L-Mount Silver
Brand: Sigma
Price: €623,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 53ae47b7-2c44-445b-bc2c-0d4fe816b1c5
Description
Lens Mount: L-Mount
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
AF Motor: Stepping Motor (STM)
Lens Construction (Groups/Elements): 11/13
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switches: Aperture Ring, Focus Ring
Lens Properties: Compatible with Sigma USB Dock
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 2
Focal Length: 20 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:6.7
Closest Focusing Distance: 22 cm
Lens Types: Aspherical, FLD, SLD
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 2
Coatings: Nano, Super Multi-Layer (SML)
Filter Thread: 62 mm
Length: 72 mm
Lens Diameter: 70
Weight: 370 g
Series: Sigma Contemporary
Area of Use: Close-up Photography, Landscape Photography, Videography, Indoor Photography, Night Photography, Astrophotography
Included in Delivery: Lens Hood, Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap
Colour: Silver
Specifications
| Product Type | Wide Angle Lens |
|---|---|
| Lens Mount | L-Mount |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| AF Motor | Stepping Motor (STM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 11/13 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switches | Aperture Ring, Focus Ring |
| Lens Properties | Compatible with Sigma USB Dock |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 2 |
| Focal Length | 20 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:6.7 |
| Closest Focusing Distance | 22 cm |
| Lens Types | Aspherical, FLD, SLD |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 2 |
| Coatings | Nano, Super Multi-Layer (SML) |
| Filter Thread | 62 mm |
| Length | 72 mm |
| Lens Diameter | 70 |
| Weight | 370 g |
| Series | Sigma Contemporary |
| Area of Use | Close-up Photography, Landscape Photography, Videography, Indoor Photography, Night Photography, Astrophotography |
| Included in Delivery | Lens Hood, Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap |
| Colour | Silver |
Reviews
100% would buy again
100% would buy again
Just brilliant
Amazing 👌
Absolutely brilliant 👍
Ordering more for friends
Great value for money. Will definitely be buying again.
Arrived safe and sound, very pleased
Fantastic product, really impressed
Just brilliant
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.