Sigma 24-35mm f/2 DG HSM Canon
Brand: Sigma
Price: €899,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5814af88-7d1b-4a28-beb8-4db904faf5cb
Description
Lens Mount: Canon EF
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: no
AF Motors: Ultrasonic Motor (USM), Hyper Sonic Motor (HSM)
Lens Construction (Groups/Elements): 13/18
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switches: AF/MF, Zoom Ring, Focus Ring
Lens Properties: Digital Grade (DG), Internal Focus
Body Material: Thermally Stable Composite (TSC)
Bayonet Material: Brass
Lens Speed: 2
Focal Length: 24 - 35 mm
Zoom Factor: 1.45 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:4.4
Diagonal Angle of View: 84.1 °
Closest Focusing Distance: 28 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 38,4 - 56 mm
Lens Types: SLD, Aspherical, FLD
Minimum Aperture: 16
Max. Aperture: 2
Coating: Super Multi-Layer (SML)
Filter Thread: 82 mm
Length: 123 mm
Lens Diameter: 87.6
Weight: 940 g
Series: Sigma ART, Sigma DG
Area of Use: Portrait Photography, Architectural Photography, Landscape Photography, Indoor Photography, Night Photography, Action Photography, Close-up Photography, News Photography
Included in Delivery: Case, Lens Cap, Rear Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Standard Zoom Lens, Wide Angle Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Canon EF |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | no |
| AF Motors | Ultrasonic Motor (USM), Hyper Sonic Motor (HSM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 13/18 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switches | AF/MF, Zoom Ring, Focus Ring |
| Lens Properties | Digital Grade (DG), Internal Focus |
| Body Material | Thermally Stable Composite (TSC) |
| Bayonet Material | Brass |
| Lens Speed | 2 |
| Focal Length | 24 - 35 mm |
| Zoom Factor | 1.45 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:4.4 |
| Diagonal Angle of View | 84.1 ° |
| Closest Focusing Distance | 28 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 38,4 - 56 mm |
| Lens Types | SLD, Aspherical, FLD |
| Minimum Aperture | 16 |
| Max. Aperture | 2 |
| Coating | Super Multi-Layer (SML) |
| Filter Thread | 82 mm |
| Length | 123 mm |
| Lens Diameter | 87.6 |
| Weight | 940 g |
| Series | Sigma ART, Sigma DG |
| Area of Use | Portrait Photography, Architectural Photography, Landscape Photography, Indoor Photography, Night Photography, Action Photography, Close-up Photography, News Photography |
| Included in Delivery | Case, Lens Cap, Rear Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Perfect! Exactly what I needed
Perfect.
Even better than I thought
Fantastic value
Perfect!
Very happy with this purchase
Love this! 😄
Best thing I've bought in a while
Quality is excellent. Worth every penny
No issues whatsoever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.