Sigma 300-600mm f4 DG OS Sports Sony E
Brand: Sigma
Price: €6.299,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 47254f50-1d73-4582-8356-2ec3c64105c9
Description
Lens Mount: Sony E
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Constructions: Zoom Lens, Prime Lens
Image Stabiliser: yes
Image Stabilisation System: Optical Stabilizer (OS)
Number of Aperture Blades: 13
Outdoor Functions: Dust Resistant, Splash Resistant
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 4
Focal Length: 300 - 600 mm
Zoom Factor: 2 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:5.9
Closest Focusing Distance: 28 cm
Lens Type: ED
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 4
Filter Thread: 40 mm
Length: 468 mm
Lens Diameter: 167
Weight: 3,985 g
Series: Sigma Sports
Area of Use: Close-up Photography, Sports Photography, Animal Photography
Included in Delivery: Tripod Collar
Colour: White
Specifications
| Product Types | Super Telephoto Zoom Lens, Telephoto Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Sony E |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Constructions | Zoom Lens, Prime Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Image Stabilisation System | Optical Stabilizer (OS) |
| Number of Aperture Blades | 13 |
| Outdoor Functions | Dust Resistant, Splash Resistant |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 4 |
| Focal Length | 300 - 600 mm |
| Zoom Factor | 2 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:5.9 |
| Closest Focusing Distance | 28 cm |
| Lens Type | ED |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 4 |
| Filter Thread | 40 mm |
| Length | 468 mm |
| Lens Diameter | 167 |
| Weight | 3,985 g |
| Series | Sigma Sports |
| Area of Use | Close-up Photography, Sports Photography, Animal Photography |
| Included in Delivery | Tripod Collar |
| Colour | White |
Reviews
Just brilliant
Perfect! Exactly what I needed
Speedy delivery, impeccable condition
Absolutely worth it
Really impressed, no complaints
Brilliant, no complaints at all
Absolutely brilliant!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.