Sigma 35mm F1.2 DG DN Art L-Mount
Brand: Sigma
Price: €674,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ce7dfe98-5b0f-477c-b8b9-221fcb2e7fbf
Description
Lens Mount: L-Mount
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
AF Motor: Hyper Sonic Motor (HSM)
Lens Construction (Groups/Elements): 12/17
Number of Aperture Blades: 11
Outdoor Functions: Splash Resistant, Dust Resistant
Lens Properties: Digital Grade (DG), Internal Focus
Bayonet Material: Brass
Lens Speed: 1.2
Focal Length: 35 mm
Focus: Auto Focus
Diagonal Angle of View: 63.4 °
Closest Focusing Distance: 30 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 35 mm
Lens Types: SLD, Aspherical
Minimum Aperture: 16
Max. Aperture: 1.2
Filter Thread: 82 mm
Length: 136 mm
Lens Diameter: 88
Weight: 1,090 g
Series: Sigma ART
Area of Use: News Photography, Close-up Photography, Landscape Photography, Animal Photography, Indoor Photography, Portrait Photography, Night Photography, Architectural Photography, Action Photography
Included in Delivery: Lens Hood, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Wide Angle Lens |
|---|---|
| Lens Mount | L-Mount |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| AF Motor | Hyper Sonic Motor (HSM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 12/17 |
| Number of Aperture Blades | 11 |
| Outdoor Functions | Splash Resistant, Dust Resistant |
| Lens Properties | Digital Grade (DG), Internal Focus |
| Bayonet Material | Brass |
| Lens Speed | 1.2 |
| Focal Length | 35 mm |
| Focus | Auto Focus |
| Diagonal Angle of View | 63.4 ° |
| Closest Focusing Distance | 30 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 35 mm |
| Lens Types | SLD, Aspherical |
| Minimum Aperture | 16 |
| Max. Aperture | 1.2 |
| Filter Thread | 82 mm |
| Length | 136 mm |
| Lens Diameter | 88 |
| Weight | 1,090 g |
| Series | Sigma ART |
| Area of Use | News Photography, Close-up Photography, Landscape Photography, Animal Photography, Indoor Photography, Portrait Photography, Night Photography, Architectural Photography, Action Photography |
| Included in Delivery | Lens Hood, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Very pleased with this
Amazing service and product 👍
10 out of 10
Better than expected tbh
Works great, super happy!
10/10 would buy again
One of my best buys ever
Best thing I've bought in a while
cant fault it tbh
100% would recommend
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.