Sigma 50-100mm f1.8 DC HSM Art Canon EF
Brand: Sigma
Price: €1.060,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fdbc9db5-8d75-4c0e-9c80-0d24365a6f3f
Description
Lens Mount: Canon EF
Suitable for Sensor Type: APS-C
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: no
AF Motors: Ultrasonic Motor (USM), Hyper Sonic Motor (HSM)
Lens Construction (Groups/Elements): 15/21
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switches: AF/MF, Zoom Ring, Focus Ring
Lens Properties: Internal Focus
Bayonet Material: Brass
Lens Speed: 1.8
Focal Length: 50 - 100 mm
Zoom Factor: 2 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Closest Focusing Distance: 80 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 75 - 150 mm
Lens Types: SLD, Aspherical
Minimum Aperture: 16
Max. Aperture: 1.8
Coating: Super Multi-Layer (SML)
Filter Thread: 82 mm
Length: 170 mm
Lens Diameter: 94
Weight: 1,490 g
Series: Sigma ART, Sigma DC
Area of Use: Portrait Photography, Indoor Photography, News Photography, Street Photography, Action Photography, Night Photography, Sports Photography
Included in Delivery: Lens Cap, Rear Lens Cap, Lens Hood
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Telephoto Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Canon EF |
| Suitable for Sensor Type | APS-C |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | no |
| AF Motors | Ultrasonic Motor (USM), Hyper Sonic Motor (HSM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 15/21 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switches | AF/MF, Zoom Ring, Focus Ring |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Bayonet Material | Brass |
| Lens Speed | 1.8 |
| Focal Length | 50 - 100 mm |
| Zoom Factor | 2 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Closest Focusing Distance | 80 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 75 - 150 mm |
| Lens Types | SLD, Aspherical |
| Minimum Aperture | 16 |
| Max. Aperture | 1.8 |
| Coating | Super Multi-Layer (SML) |
| Filter Thread | 82 mm |
| Length | 170 mm |
| Lens Diameter | 94 |
| Weight | 1,490 g |
| Series | Sigma ART, Sigma DC |
| Area of Use | Portrait Photography, Indoor Photography, News Photography, Street Photography, Action Photography, Night Photography, Sports Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Rear Lens Cap, Lens Hood |
| Colour | Black |
Reviews
Second purchase already! Love it
10 out of 10
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.