Sigma 500mm F5.6 DG DN OS Sports Sony E
Brand: Sigma
Price: €2.358,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0d67ed6d-68d6-4b4f-a960-727a969a9579
Description
Lens Mount: Sony E
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: yes
Image Stabilisation System: Optical Stabilizer (OS)
AF Motor: High-response Linear Actuator (HLA)
Lens Construction (Groups/Elements): 14/20
Number of Aperture Blades: 11
Lens Switches: AF/MF, Image Stabilisation, Custom-Switch, Focus Ring
Outdoor Functions: Weatherproof, Splash Resistant, Dust Resistant
Lens Speed: 5.6
Focal Length: 500 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:6
Closest Focusing Distance: 320 cm
Minimum Aperture: 32
Max. Aperture: 5.6
Coating: Super Multi-Layer (SML)
Filter Thread: 95 mm
Length: 235 mm
Lens Diameter: 108
Weight: 1,370 g
Series: Sigma Sports
Area of Use: Animal Photography
Included in Delivery: Lens Hood, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap, Tripod Collar
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Super Telephoto Lens, Telephoto Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Sony E |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Image Stabilisation System | Optical Stabilizer (OS) |
| AF Motor | High-response Linear Actuator (HLA) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 14/20 |
| Number of Aperture Blades | 11 |
| Lens Switches | AF/MF, Image Stabilisation, Custom-Switch, Focus Ring |
| Outdoor Functions | Weatherproof, Splash Resistant, Dust Resistant |
| Lens Speed | 5.6 |
| Focal Length | 500 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:6 |
| Closest Focusing Distance | 320 cm |
| Minimum Aperture | 32 |
| Max. Aperture | 5.6 |
| Coating | Super Multi-Layer (SML) |
| Filter Thread | 95 mm |
| Length | 235 mm |
| Lens Diameter | 108 |
| Weight | 1,370 g |
| Series | Sigma Sports |
| Area of Use | Animal Photography |
| Included in Delivery | Lens Hood, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap, Tripod Collar |
| Colour | Black |
Reviews
10/10 would buy again
Better than expected tbh
Just brilliant
Exactly what I needed, thanks!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.