Sigma 50mm F2 DG DN Contemporary L-Mount Silver
Brand: Sigma
Price: €629,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b2e05b34-7466-4076-bb1d-e901d9f123ac
Description
Lens Mount: L-Mount
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
Lens Construction (Groups/Elements): 9/11
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switch: Focus Ring
Outdoor Functions: Splash Resistant, Dust Resistant
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 2
Focal Length: 50 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Max. Magnification: 1:6.9
Closest Focusing Distance: 45 cm
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 2
Coating: Super Multi-Layer (SML)
Filter Thread: 58 mm
Length: 68 mm
Lens Diameter: 70
Weight: 350 g
Series: Sigma Contemporary
Area of Use: News Photography, Indoor Photography, Night Photography, Action Photography
Included in Delivery: Bayonet Rear Lens Cap, Lens Caps, Lens Hood
Colour: Silver
Specifications
| Product Type | Wide Angle Lens |
|---|---|
| Lens Mount | L-Mount |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 9/11 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switch | Focus Ring |
| Outdoor Functions | Splash Resistant, Dust Resistant |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 2 |
| Focal Length | 50 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Max. Magnification | 1:6.9 |
| Closest Focusing Distance | 45 cm |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 2 |
| Coating | Super Multi-Layer (SML) |
| Filter Thread | 58 mm |
| Length | 68 mm |
| Lens Diameter | 70 |
| Weight | 350 g |
| Series | Sigma Contemporary |
| Area of Use | News Photography, Indoor Photography, Night Photography, Action Photography |
| Included in Delivery | Bayonet Rear Lens Cap, Lens Caps, Lens Hood |
| Colour | Silver |
Reviews
Does the job
Perfect!
Quality and price are unbeatable
Exactly what I needed. Very happy with this.
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Really impressed, no complaints
Just as advertised, very reliable
Best thing I've bought in a while
Best thing I've bought in a while
Got it super fast! Very happy
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.