Voigtländer 10.5mm f/0.95 Nokton Micro Four Thirds
Brand: Voigtländer
Price: €1.034,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6c19b1b4-e673-4756-b887-9ead77c173ec
Description
Lens Mount: Micro Four Thirds (Micro 4/3)
Construction: Prime Lens
Lens Construction (Groups/Elements): 10/13
Number of Aperture Blades: 10
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 0.95
Focal Length: 10.5 mm
Zoom Factor: 1 times
Focus: Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: no
Closest Focusing Distance: 17 cm
Lens Type: Aspherical
Minimum Aperture: 16
Max. Aperture: 0.95
Filter Thread: 72 mm
Length: 82 mm
Lens Diameter: 77
Weight: 586 g
Series: Voigtländer Nokton
Area of Use: Macro Photography, Night Photography, Indoor Photography, Landscape Photography, Close-up Photography
Included in Delivery: Lens Cap, Lens Hood
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Super Wide Angle Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Micro Four Thirds (Micro 4/3) |
| Construction | Prime Lens |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 10/13 |
| Number of Aperture Blades | 10 |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 0.95 |
| Focal Length | 10.5 mm |
| Zoom Factor | 1 times |
| Focus | Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Closest Focusing Distance | 17 cm |
| Lens Type | Aspherical |
| Minimum Aperture | 16 |
| Max. Aperture | 0.95 |
| Filter Thread | 72 mm |
| Length | 82 mm |
| Lens Diameter | 77 |
| Weight | 586 g |
| Series | Voigtländer Nokton |
| Area of Use | Macro Photography, Night Photography, Indoor Photography, Landscape Photography, Close-up Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Lens Hood |
| Colour | Black |
Reviews
Just as advertised, very reliable
Solid product, arrived quickly
Exactly as the description, cheers!
Really good value for the price
Top quality, can't complain
Top quality stuff, will order again
Exactly what I needed. Very happy with this.
10 out of 10
Top stuff!
100% would recommend
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.