Voigtländer 40mm f1.2 Nokton Asph. II VM (Leica M)
Brand: Voigtländer
Price: €899,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 901033f3-775b-4045-96de-86d50ada708a
Description
Lens Mount: Leica M
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
Distance Information Transmission: no
Lens Construction (Groups/Elements): 6/8
Number of Aperture Blades: 10
Lens Switch: Aperture Ring
Lens Properties: Stepless Aperture
Body Material: Metal
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 1.2
Focal Length: 40 mm
Focus: Manual Focus
Circular Aperture: yes
Reduced Frame Size: no
Closest Focusing Distance: 50 cm
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 1.2
Coating: Multicoating (MC)
Filter Thread: 52 mm
Lens Diameter: 62
Weight: 267 g
Series: Voigtländer Nokton
Area of Use: Night Photography, Astrophotography, Indoor Photography, Action Photography, News Photography
Included in Delivery: Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Wide Angle Lens, Standard Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Leica M |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Distance Information Transmission | no |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 6/8 |
| Number of Aperture Blades | 10 |
| Lens Switch | Aperture Ring |
| Lens Properties | Stepless Aperture |
| Body Material | Metal |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 1.2 |
| Focal Length | 40 mm |
| Focus | Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Reduced Frame Size | no |
| Closest Focusing Distance | 50 cm |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 1.2 |
| Coating | Multicoating (MC) |
| Filter Thread | 52 mm |
| Lens Diameter | 62 |
| Weight | 267 g |
| Series | Voigtländer Nokton |
| Area of Use | Night Photography, Astrophotography, Indoor Photography, Action Photography, News Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Just brilliant
Perfect 👍
Fantastic value
Can't fault it, great price too
Perfect! 10/10 ⭐
10 out of 10
Best thing I've bought in a while
Works great, good price
Very pleased with this
Arrived super quickly and works great 😊
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.