Voigtländer 58mm f1.4 Nokton SL II f/1.4 Nikon
Brand: Voigtländer
Price: €521,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5f6becff-406b-4bf8-bf98-88f3ad8ac55d
Description
Lens Mount: Nikon F
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
Lens Construction (Groups/Elements): 6/7
Number of Aperture Blades: 9
Lens Speed: 1.4
Focal Length: 58 mm
Focus: Manual Focus
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Closest Focusing Distance: 45 cm
Minimum Aperture: 16
Max. Aperture: 1.4
Filter Thread: 58 mm
Length: 48 mm
Lens Diameter: 64.4
Weight: 320 g
Series: Voigtländer SL II, Voigtländer Nokton
Area of Use: Portrait Photography, Night Photography, Astrophotography, Action Photography
Included in Delivery: Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Standard Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Nikon F |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 6/7 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Speed | 1.4 |
| Focal Length | 58 mm |
| Focus | Manual Focus |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Closest Focusing Distance | 45 cm |
| Minimum Aperture | 16 |
| Max. Aperture | 1.4 |
| Filter Thread | 58 mm |
| Length | 48 mm |
| Lens Diameter | 64.4 |
| Weight | 320 g |
| Series | Voigtländer SL II, Voigtländer Nokton |
| Area of Use | Portrait Photography, Night Photography, Astrophotography, Action Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Great value for money. Will definitely be buying again.
No issues whatsoever
Works like a charm ✨
Works like a charm ✨
Fantastic quality, unbeatable price!
Worth it
10 out of 10
Top quality, can't complain
Perfect!
Does exactly what it should
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.