Walimex pro LED Niova 150-F Pro 150W Bi Color Set4
Brand: Walimex
Price: €1.815,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f25e21d4-bf4d-420c-83b8-6924281ec653
Description
Suitable For: Studio Photography, Video Recording
Features: Diffuser Plate, Passive Cooling, Barndoors, Display, Tripod Mount
Properties: Continuously Dimmable, Flicker Free
Power: 150 Watt
Efficacy: 15,000 lumen
Brightness: 3,480 ANSI Lumen
Lighting Angle: 120 °
Colour Temperature: 3200-5600 K
Colour Rendering Index: =97 Ra
Lamp Life: 50,000 h
Lamp Type: LED
Number of LEDs: 1,700
Modelling Flash: no
Power Supplies: Power Adapter, V-mount Battery
Input Voltage: 100 - 240
Series: Walimex Niova
Weight: 2,610 g
Dimensions (HxWxD): 621 x 153 x 450 mm
Included in Delivery: Remote Control, Adapter, Power Cord, Transport Bag
Specifications
| Product Type | Studio Light |
|---|---|
| Suitable For | Studio Photography, Video Recording |
| Features | Diffuser Plate, Passive Cooling, Barndoors, Display, Tripod Mount |
| Properties | Continuously Dimmable, Flicker Free |
| Power | 150 Watt |
| Efficacy | 15,000 lumen |
| Brightness | 3,480 ANSI Lumen |
| Lighting Angle | 120 ° |
| Colour Temperature | 3200-5600 K |
| Colour Rendering Index | =97 Ra |
| Lamp Life | 50,000 h |
| Lamp Type | LED |
| Number of LEDs | 1,700 |
| Modelling Flash | no |
| Power Supplies | Power Adapter, V-mount Battery |
| Input Voltage | 100 - 240 |
| Series | Walimex Niova |
| Weight | 2,610 g |
| Dimensions (HxWxD) | 621 x 153 x 450 mm |
| Included in Delivery | Remote Control, Adapter, Power Cord, Transport Bag |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Really happy with this
Such good value... impressed
Works great, good price
Just as advertised, very reliable
Absolutely brilliant 👍
Perfect 👍
Really good value for the price
Excellent stuff
Love how well made this is. Already recommended to my family.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.