Walimex pro LED Niova 500 Plus Daylight 500W 1 Set
Brand: Walimex
Price: €351,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 407c742c-60cb-48d8-b5d5-32e40dce00ea
Description
Suitable For: Product Photography, Portrait Photography, Video Recording
Features: Reflector (Standard), Cooling, Tripod Mount
Properties: Continuously Dimmable, Flicker Free
Power: 500 Watt
Type of Bayonet: Bowens
Efficacy: 39,000 lumen
Brightness: 15,000 ANSI Lumen
Lighting Angle: 140 °, 60 °
Colour Temperature: 5600 K
Colour Rendering Index: >95 Ra
Lamp Life: 50,000 h
Lamp Type: COB LED
Power Supplies: Power Adapter, V-mount Battery
Input Voltage: 100 - 240
Mains Frequency: 50 - 60 Hz
Series: Walimex Niova
Weight: 2,734 g
Dimensions (HxWxD): 340 x 183 x 140 mm
Included in Delivery: Reflector, Adapter, Remote Control, Transport Bag, Connecting Cable
Specifications
| Product Type | Studio Light |
|---|---|
| Suitable For | Product Photography, Portrait Photography, Video Recording |
| Features | Reflector (Standard), Cooling, Tripod Mount |
| Properties | Continuously Dimmable, Flicker Free |
| Power | 500 Watt |
| Type of Bayonet | Bowens |
| Efficacy | 39,000 lumen |
| Brightness | 15,000 ANSI Lumen |
| Lighting Angle | 140 °, 60 ° |
| Colour Temperature | 5600 K |
| Colour Rendering Index | >95 Ra |
| Lamp Life | 50,000 h |
| Lamp Type | COB LED |
| Power Supplies | Power Adapter, V-mount Battery |
| Input Voltage | 100 - 240 |
| Mains Frequency | 50 - 60 Hz |
| Series | Walimex Niova |
| Weight | 2,734 g |
| Dimensions (HxWxD) | 340 x 183 x 140 mm |
| Included in Delivery | Reflector, Adapter, Remote Control, Transport Bag, Connecting Cable |
Reviews
Brilliant, no complaints at all
Every penny well spent
Spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.