Walimex pro LED Photo Video Studiolight Niova 100 Plus Daylight
Brand: Walimex
Price: €141,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: be36d3ec-cf19-4b12-b16f-619cd591e4d4
Description
Suitable For: Vlogging, Studio Photography
Features: Reflector (Standard), Diffuser Plate, Remote Control
Properties: Continuously Dimmable
Power: 100 Watt
Type of Bayonet: S-Bajonett
Efficacy: 14,000 lumen
Lighting Angle: 55 °
Colour Temperature: 5600 K
Colour Rendering Index: =93 Ra
Lamp Life: 50,000 h
Lamp Type: LED
Modelling Flash: no
Input Voltage: 220 - 240
Mains Frequency: 50 - 60 Hz
Series: Walimex Niova
Weight: 2,010 g
Dimensions (HxWxD): 300 x 220 x 130 mm
Included in Delivery: Reflector, Diffuser Filter, Remote Control
Specifications
| Product Type | Studio Light |
|---|---|
| Suitable For | Vlogging, Studio Photography |
| Features | Reflector (Standard), Diffuser Plate, Remote Control |
| Properties | Continuously Dimmable |
| Power | 100 Watt |
| Type of Bayonet | S-Bajonett |
| Efficacy | 14,000 lumen |
| Lighting Angle | 55 ° |
| Colour Temperature | 5600 K |
| Colour Rendering Index | =93 Ra |
| Lamp Life | 50,000 h |
| Lamp Type | LED |
| Modelling Flash | no |
| Input Voltage | 220 - 240 |
| Mains Frequency | 50 - 60 Hz |
| Series | Walimex Niova |
| Weight | 2,010 g |
| Dimensions (HxWxD) | 300 x 220 x 130 mm |
| Included in Delivery | Reflector, Diffuser Filter, Remote Control |
Reviews
Brilliant, no complaints at all
No issues whatsoever
Arrived super quickly and works great 😊
Amazing service and product 👍
Arrived well packaged, very pleased
Thanks for getting it here so quick
Amazing 👌
Perfect!
Quality stuff 💯
Spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.