Walimex pro Rainbow 100W LED-RGBWW
Brand: Walimex
Price: €224,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6840f2b4-9483-4a3b-a9bd-59d0919630ab
Description
Suitable For: Video Recording, Portrait Photography, Product Photography
Features: Barndoors, Tripod Mount, Diffuser Plate, Display, Cooling
Properties: App Control, Bi-color Dimmable, Continuously Dimmable
Power: 100 Watt
Type of Bayonet: Walimex
Efficacy: 6,200 lumen
Brightness: 6,434 ANSI Lumen
Lighting Angle: 120 °
Colour Temperature: 3200-9999 K
Colour Rendering Index: >95 Ra
Lamp Life: 50,000 h
Lamp Type: LED
Number of LEDs: 792
Modelling Flash: no
Power Supplies: Power Adapter, V-mount Battery
Input Voltage: 100 - 240
Mains Frequency: 50 - 60 Hz
Series: Walimex pro Rainbow
Weight: 3,400 g
Dimensions (HxWxD): 315 x 345 x 95 mm
Included in Delivery: Transport Bag, Adapter
Specifications
| Product Type | Studio Light |
|---|---|
| Suitable For | Video Recording, Portrait Photography, Product Photography |
| Features | Barndoors, Tripod Mount, Diffuser Plate, Display, Cooling |
| Properties | App Control, Bi-color Dimmable, Continuously Dimmable |
| Power | 100 Watt |
| Type of Bayonet | Walimex |
| Efficacy | 6,200 lumen |
| Brightness | 6,434 ANSI Lumen |
| Lighting Angle | 120 ° |
| Colour Temperature | 3200-9999 K |
| Colour Rendering Index | >95 Ra |
| Lamp Life | 50,000 h |
| Lamp Type | LED |
| Number of LEDs | 792 |
| Modelling Flash | no |
| Power Supplies | Power Adapter, V-mount Battery |
| Input Voltage | 100 - 240 |
| Mains Frequency | 50 - 60 Hz |
| Series | Walimex pro Rainbow |
| Weight | 3,400 g |
| Dimensions (HxWxD) | 315 x 345 x 95 mm |
| Included in Delivery | Transport Bag, Adapter |
Reviews
Solid product, arrived quickly
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Quality is really good... can't complain about anything really.
Best purchase I've made in ages
Works great, good price
Wow! Amazing value
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Second purchase already! Love it
10/10 would buy again
Quality and price are unbeatable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.