Yashica FX-D 300
Brand: Yashica
Price: €312,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5a91daa1-451c-4362-ba09-69739de798d8
Description
Produkt-Highlights: 6 Filmsimulationen
Markteinführung: Oktober 2025
Bedienungsart: Zoomhebel, Auslöser
Gewicht (inkl. Akku und Speicherkarte): 360 g
Farbe: schwarz
Sensorgröße: 1/1,56"
Effektive Auflösung: 50 Megapixel
Sensor-Typ: CMOS
Bildstabilisator Typ: IBIS
Ausstattung: Bildstabilisator
Anschlüsse: Blitzschuh
optischer Zoom: 1 fach
Digital-Zoom: 2,5 fach
Brennweite Foto (KB): 24 mm
Blende: 1.8
min. Brennweite (KB): 24 mm
max. Brennweite (KB): 24 mm
max. Lichtstärke: 1,8
Displaytyp: LCD
Displaygröße: 2,8 Zoll
Bildpunkte Display: 307.200
Display Informationsanzeige: Auflösung
Display-Seitenverhältnis: 4:3
Videoaufnahmen: 4K, 2.7K, Full HD
Framerate bei 4K: 30 fps
Framerate bei Full HD: 120p
Fokussierungen: Autofokus (AF), Manueller Fokus (MF)
Foto-Dateiformat: JPEG
Video-Dateiformate: H.264, H.265, MP4
Bildeffekt: Nostalgie
Specifications
| Produkttyp | digitale Kompaktkamera |
|---|---|
| Produkt-Highlights | 6 Filmsimulationen |
| Markteinführung | Oktober 2025 |
| Bedienungsart | Zoomhebel, Auslöser |
| Gewicht (inkl. Akku und Speicherkarte) | 360 g |
| Farbe | schwarz |
| Sensorgröße | 1/1,56" |
| Effektive Auflösung | 50 Megapixel |
| Sensor-Typ | CMOS |
| Bildstabilisator Typ | IBIS |
| Ausstattung | Bildstabilisator |
| Anschlüsse | Blitzschuh |
| optischer Zoom | 1 fach |
| Digital-Zoom | 2,5 fach |
| Brennweite Foto (KB) | 24 mm |
| Blende | 1.8 |
| min. Brennweite (KB) | 24 mm |
| max. Brennweite (KB) | 24 mm |
| max. Lichtstärke | 1,8 |
| Displaytyp | LCD |
| Displaygröße | 2,8 Zoll |
| Bildpunkte Display | 307.200 |
| Display Informationsanzeige | Auflösung |
| Display-Seitenverhältnis | 4:3 |
| Videoaufnahmen | 4K, 2.7K, Full HD |
| Framerate bei 4K | 30 fps |
| Framerate bei Full HD | 120p |
| Fokussierungen | Autofokus (AF), Manueller Fokus (MF) |
| Foto-Dateiformat | JPEG |
| Video-Dateiformate | H.264, H.265, MP4 |
| Bildeffekt | Nostalgie |
Reviews
100% would buy again
Top quality
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Exactly what I needed. Very happy with this.
Works great, super happy!
Absolutely brilliant 👍
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
One of my best buys ever
Definitely worth the money
Does exactly what it should
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.