Yongnuo YNLUX100 LED Kit
Brand: Yongnuo
Price: €143,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9ed74966-b4b8-43ce-b44d-94664dcc7e5c
Description
Suitable For: Video Recording, Mobile Photography, Portrait Photography
Features: Display, Bluetooth, Cooling
Properties: App Control, 12 FX Effects
Power: 100 Watt
Type of Bayonet: Bowens
Efficacy: 133 lumen
Colour Temperature: 3200-5600 K
Colour Rendering Index: >95 Ra
Lamp Type: COB LED
Modelling Flash: no
Series: Yongnuo YNLUX
Weight: 699 g
Dimensions (HxWxD): 120 x 125 x 125 mm
Included in Delivery: Instruction Manual, Hand Grip, Battery, Adapter, Transport Bag
Specifications
| Product Type | Studio Light |
|---|---|
| Suitable For | Video Recording, Mobile Photography, Portrait Photography |
| Features | Display, Bluetooth, Cooling |
| Properties | App Control, 12 FX Effects |
| Power | 100 Watt |
| Type of Bayonet | Bowens |
| Efficacy | 133 lumen |
| Colour Temperature | 3200-5600 K |
| Colour Rendering Index | >95 Ra |
| Lamp Type | COB LED |
| Modelling Flash | no |
| Series | Yongnuo YNLUX |
| Weight | 699 g |
| Dimensions (HxWxD) | 120 x 125 x 125 mm |
| Included in Delivery | Instruction Manual, Hand Grip, Battery, Adapter, Transport Bag |
Reviews
Fantastic product, really impressed
One of my best buys ever
Just brilliant
Even better than I thought
Top quality
Quality is really good... can't complain about anything really.
Amazing value!
Quality stuff 💯
Just as advertised, very reliable
Highly recommend!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.