Z CAM ZOLAR Toliman 30C
Brand: Z
Price: €314,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 76a92ec4-7dc4-4f3d-9336-227e2a5ba69f
Description
Suitable For: Video Recording
Features: Bluetooth, WLAN, Diffuser Plate, Remote Control, Barndoors, Handgrip, Display
Properties: App Control, Continuously Dimmable, Bi-color Dimmable
Power: 200 Watt
Brightness: 7,500 ANSI Lumen
Colour Temperature: 3200-5600 K
Colour Rendering Index: ≥ 98 CRI
Lamp Life: 50,000 h
Lamp Type: LED
Power Supply: Power Adapter
Input Voltage: 110 - 240
Series: Z CAM ZOLAR
Connections: DC, XLR
Weight: 3,670 g
Dimensions (HxWxD): 475 x 420 x 130 mm
Included in Delivery: Power Cord, Transport Bag
Specifications
| Product Type | Studio Light |
|---|---|
| Suitable For | Video Recording |
| Features | Bluetooth, WLAN, Diffuser Plate, Remote Control, Barndoors, Handgrip, Display |
| Properties | App Control, Continuously Dimmable, Bi-color Dimmable |
| Power | 200 Watt |
| Brightness | 7,500 ANSI Lumen |
| Colour Temperature | 3200-5600 K |
| Colour Rendering Index | ≥ 98 CRI |
| Lamp Life | 50,000 h |
| Lamp Type | LED |
| Power Supply | Power Adapter |
| Input Voltage | 110 - 240 |
| Series | Z CAM ZOLAR |
| Connections | DC, XLR |
| Weight | 3,670 g |
| Dimensions (HxWxD) | 475 x 420 x 130 mm |
| Included in Delivery | Power Cord, Transport Bag |
Reviews
Spot on mate, spot on
10/10 would buy again
Does exactly what it should
Thanks for getting it here so quick
Top quality, can't complain
Packaged so carefully, arrived perfect
Perfect!
Packaged so carefully, arrived perfect
Really happy with this
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.