Zeiss Batis 135mm f2.8
Brand: Zeiss
Price: €1.034,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f88e0914-3d14-4aac-9234-04f8611021e9
Description
Lens Mount: Sony E
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: yes
Lens Construction (Groups/Elements): 11/14
Lens Switch: AF/MF
Lens Properties: Floating Elements Design
Body Material: Metal
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 2.8
Focal Length: 135 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:5.3
Horizontal Angle of View: 15 °
Vertical Angle of View: 10 °
Diagonal Angle of View: 18 °
Closest Focusing Distance: 87 cm
Max. Aperture: 2.8
Filter Thread: 67 mm
Length: 120 mm
Lens Diameter: 98
Weight: 614 g
Series: Zeiss Batis
Area of Use: Videography, Night Photography
Included in Delivery: Bayonet Rear Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Telephoto Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Sony E |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 11/14 |
| Lens Switch | AF/MF |
| Lens Properties | Floating Elements Design |
| Body Material | Metal |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 2.8 |
| Focal Length | 135 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:5.3 |
| Horizontal Angle of View | 15 ° |
| Vertical Angle of View | 10 ° |
| Diagonal Angle of View | 18 ° |
| Closest Focusing Distance | 87 cm |
| Max. Aperture | 2.8 |
| Filter Thread | 67 mm |
| Length | 120 mm |
| Lens Diameter | 98 |
| Weight | 614 g |
| Series | Zeiss Batis |
| Area of Use | Videography, Night Photography |
| Included in Delivery | Bayonet Rear Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Works great, super happy!
Can't find any faults
Came super fast and works great
Fantastic, ordering more!
Speedy delivery, impeccable condition
Fast delivery, product is solid
Thanks for getting it here so quick
Fast delivery, excellent item
Exactly what I was looking for
Top quality stuff, will order again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.