Zeiss Loxia 21mm f2.8
Brand: Zeiss
Price: €1.169,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 667abccb-7c75-43d9-8b4c-bb9a8374a979
Description
Lens Mount: Sony E
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
Distance Information Transmission: yes
Lens Construction (Groups/Elements): 9/11
Body Material: Metal
Bayonet Materials: Metal, With Rubber Seal
Lens Speed: 2.8
Focal Length: 21 mm
Zoom Factor: 1 times
Focus: Manual Focus
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:7.81
Horizontal Angle of View: 81 °
Vertical Angle of View: 59 °
Diagonal Angle of View: 91 °
Closest Focusing Distance: 25 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 21 mm
Lens Type: T*
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 2.8
Coating: Zeiss T* Coating
Filter Thread: 52 mm
Length: 72 mm
Lens Diameter: 62
Weight: 394 g
Series: Zeiss Loxia
Area of Use: Landscape Photography, Architectural Photography, Close-up Photography, Night Photography, Indoor Photography, Action Photography, Videography
Included in Delivery: Bayonet Rear Lens Cap, User Guide, Lens Hood
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Super Wide Angle Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Sony E |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Distance Information Transmission | yes |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 9/11 |
| Body Material | Metal |
| Bayonet Materials | Metal, With Rubber Seal |
| Lens Speed | 2.8 |
| Focal Length | 21 mm |
| Zoom Factor | 1 times |
| Focus | Manual Focus |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:7.81 |
| Horizontal Angle of View | 81 ° |
| Vertical Angle of View | 59 ° |
| Diagonal Angle of View | 91 ° |
| Closest Focusing Distance | 25 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 21 mm |
| Lens Type | T* |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 2.8 |
| Coating | Zeiss T* Coating |
| Filter Thread | 52 mm |
| Length | 72 mm |
| Lens Diameter | 62 |
| Weight | 394 g |
| Series | Zeiss Loxia |
| Area of Use | Landscape Photography, Architectural Photography, Close-up Photography, Night Photography, Indoor Photography, Action Photography, Videography |
| Included in Delivery | Bayonet Rear Lens Cap, User Guide, Lens Hood |
| Colour | Black |
Reviews
Worth it
Second purchase already! Love it
Perfect! 10/10 ⭐
Seriously good value
Very happy with this purchase
Exactly what I was looking for
Exactly what I was looking for
Amazing quality for the price!
Seriously good value
Fast delivery, product is solid
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.