Zeiss Milvus Makro 100mm f2 Nikon
Brand: Zeiss
Price: €1.439,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d18ef76d-7596-40a2-8754-6a65e59a25fd
Description
Lens Mount: Nikon F
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
Lens Construction (Groups/Elements): 8/9
Lens Switch: Focus Ring
Outdoor Functions: Dust Resistant, Splash Resistant
Lens Properties: Floating Elements Design, Rubber Focus Ring, Stepless Aperture
Body Material: Metal
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 2
Focal Length: 100 mm
Focus: Manual Focus
Max. Magnification: 1:2
Horizontal Angle of View: 21 °
Vertical Angle of View: 14 °
Diagonal Angle of View: 25 °
Closest Focusing Distance: 44 cm
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 2
Coating: Zeiss T* Coating
Filter Thread: 67 mm
Length: 118 mm
Weight: 807 g
Series: Zeiss Milvus
Area of Use: Videography, Macro Photography, Portrait Photography, Night Photography
Included in Delivery: Lens Hood
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Macro Lens, Telephoto Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Nikon F |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 8/9 |
| Lens Switch | Focus Ring |
| Outdoor Functions | Dust Resistant, Splash Resistant |
| Lens Properties | Floating Elements Design, Rubber Focus Ring, Stepless Aperture |
| Body Material | Metal |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 2 |
| Focal Length | 100 mm |
| Focus | Manual Focus |
| Max. Magnification | 1:2 |
| Horizontal Angle of View | 21 ° |
| Vertical Angle of View | 14 ° |
| Diagonal Angle of View | 25 ° |
| Closest Focusing Distance | 44 cm |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 2 |
| Coating | Zeiss T* Coating |
| Filter Thread | 67 mm |
| Length | 118 mm |
| Weight | 807 g |
| Series | Zeiss Milvus |
| Area of Use | Videography, Macro Photography, Portrait Photography, Night Photography |
| Included in Delivery | Lens Hood |
| Colour | Black |
Reviews
Top stuff!
Perfect! Exactly what I needed
Legit so good
Fantastic, ordering more!
Great value for money
Amazing 👌
Perfect 👍
Absolutely brilliant 👍
Very pleased with this
10/10 would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.